Kaip numesti svorio
Penktadienis 26 Liepa 2024
mitybos planai
asliekna

Koks maistas kenkia dantims?

Koks maistas kenkia dantims?

Ar kada susimąstote kaip maistas, kurį valgote, veikia Jūsų dantų išvaizdą ir pačių dantų būklę? Norite sužinoti, kokį maistą pasirinkti, kad kuo ilgiau išlaikytumėte sveikus dantis? O gal tiesiog norite sužinoti, kas konkrečiai kenkia Jūsų burnos ertmei?…

Daugiausiai žmonių, kurie mąsto apie tai, ką valgo, nori lieknėti, turi sveikatos sutrikimų arba tiesiog keičia savo dietą, kuri labiau tinkama sveikai organizmo būklei. Miltinių patiekalų atsisako lieknėjantys, pieno produktų ar gliuteno atsisako turintys alergijas, traškučių atsisakoma tiesiog dėl to, kad tai labai nesveikas maistas. Tačiau retai galvojama apie tai, koks maistas ir kaip gali pakenkti dantų ilgaamžiškumui, būklei ir sveikatai.

Vienas esminių dalykų, kurį verta žinoti galvojant apie dantų priežiūrą – burnos ertmės skalavimas, dantų valymas iš išorės ir tarpdančiuose. Valytis dantis geriausia pavartojus maisto. Tarpdančius mūsų krašte apskritai nepopuliaru valytis, nors tai vienas efektyviausių būdų pašalini užsilikusias maisto atliekas, nes jos – didysis Jūsų natūralios dantų apsaugos priešas.

Blogas maistas

Galima išskirti tokius maisto tipus, kurie kenkia dantims:

  • maistas, kuris pažeidžia dantis fiziškai
  • išskiria rūgštį
  • išskiria cukrų, kuris lemia bakterijų išskiriamą rūgštį
  • maistas, kuris patenka į tarpdančius ir yra sunkiai pašalinamas
  • ilgai yrantys maisto produktai
  • keičiantys dantų išvaizdą (spalvą) produktai
  • maistas, sausinantis burnos ertmę

Nepažeiskite dantų – venkite kietų saldainių, kieto pavidalo riešutų ir panašių produktų, kurie gali nuskelti dalį Jūsų danties. Be to, saldainiai turi daug cukraus, kuris pareikalaus Jūsų organizmo išskirti bakterijas, kurios rūgštimi skaidys tą cukrų, o rūgštis – didžiausias Jūsų dantų priešas.

Rūgštus maistas – citrina, greipfruktai, rūgštūs saldainiai, marinuoti agurkai.. Visi jie išskiria rūgštį, kuri ardo dantų apsauginį sluoksnį, emalį, skverbiasi į dantų vidinę dalį ir ten pradeda pačius kenksmingiausius procesus – ardo dantį, prasideda kariesas. Būtent dėl šio proceso lankotės pas odontologą, nes Jums skauda dantis ir juos tenka gydyti… . Įdomus faktas apie gėrimus – gazuoti rūgštūs gėrimai dar labiau pažeidžia dantis nei cukrus. Rekomenduojama tokius gėrimus vartoti tarp valgymų, kad galima būtų susidariusią rūgštį pašalinti su maistu. Geriausia tokių gėrimų vengti apskritai.

Cukrus – kaip minėta, yra tiesiogiai susijęs su rūgšties išskyrimu burnos ertmėje, todėl būtina taip pat vengti šio produkto. Be to, per daug cukraus organizme sukelia įvairius sutrikimus. Kontroliuojant cukraus kiekį organizme, lengviau jaučiasi ir kūnas.

Maistas tarpdančiuose – karameliniai saldainiai, miltiniai patiekalai, traškučiai, drožlių tipo produktai. Į tarpdančius patekęs maistas yra sulėtinto veikimo bomba. Mėgstate lipnų maistą? Dozuokite ar apskritai atsisakykite, pagailėkite savo dantų. Jei tai saldus maistas, Jums tikrai nepasisekė – į pagalbą ateina rūgščiosios bakterijos, kurios turi vienintelį tikslą – sunaikinti cukrų. O tarpdančiuose šio proceso taip lengvai neatliksi. Taip Jūsų tarpdančiuose kaupiasi bakterijos…

Dantų išvaizda – kava, vynas, arbata. Šiuose gėrimuose esančios medžiagos kaip chromogenai (vyne) išskiria spalvos kitimo pigmentus, todėl nuolatos geriant kavą, juodą arbatą, vyną, kinta dantų išvaizdą.

Alkoholio sukeliami dehidratacijos procesai sausina burnos ertmę, burnoje susidaro mažiau seilių, todėl maistas lėčiau skaidomas, piktosios medžiagos turi daugiau galimybių darbuotis mūsų dantyse, todėl alkoholio vartojimas su maistu, o ypač be maisto, nerekomenduojamas arba tiesiog vengtinas.

Priešnuodžiai

Na o dabar, kai jau žinome ko galime tikėtis iš kartais atrodančių nekaltai patiekalų ar užkandžių, pateiksime keletą patarimų, kaip galima sumažinti blogo maisto daromą žalą:

Guma be cukraus. Tai guma, kuri padeda išsiskirti seilėms, kurios padeda skaidyti maistą, o taip pat pašalinti likučius iš sunkiau pasiekiamų vietų. Gumos su cukrumi, o ypač vaisinės gumos, reikėtų vengti.

Produktai su dideliais ląstelienos kiekiais (daržovės). Daržovių lapai ir kiti ląstelienos produktai įtakoja gerą virškinimą ir palaiko tinkamą cholesterolio lygį mūsų kraujyje. Kadangi daržovių lapus reikia pakankamai ilgai čiaumoti ir kramtyti, tai lyg priešnuodis blogoms dalelėms, kurios užsilieka prie dantų, nes su kramtomais lapais yra pašalinamos. Suvalgytą saują špinatų ar žirnių pundelį galima prilyginti mašinos plovimui autoplovykloje.

Vanduo. Vartojamas vanduo padeda išplauti maistą ir jo likučius. Vandens sudėtyje yra fluorido, kuris padeda apsaugoti dantis nuo ėduonies, karieso, mūsų dantys kaip metalai apsaugomi nuo rūdžių.

Kalcio produktai. Pienas ir kiti kalcio produktai, tokie kaip sūris, varškė, savo sudėtyje turi kalcio, kuris kaip pagrindinė statybinė medžiaga naudojama dantims ir kaulams stiprinti, todėl šis mineralas labai rekomenduojamas norint išlaikyti puikią dantų būklę.

Blogos dantų priežiūros pasėkmės

Dantų skausmas – pagrindinis signalas, kuris leidžia suprasti, kad kažkas negerai su mūsų dantimis ir tuomet jau kreipiamės į odontologą. Jūsų laukia gydymas, kuris ne visuomet būna malonus. Jei tai nesudėtingas atvejis, Jums bus išvalyta vidinė danties dalis, šaknis nuo susidariusių bakterijų ir infekcijos, Jūsų dantį užplombuos. Plombavimo visam gyvenimui nėra, todėl bėdos anksčiau ar vėliau pasikartos, ypač nepakeitus mitybos ir įpročių.

Tinkamai nesirūpinant savo dantų būkle, galima susidurti ir su rimtesnėmis odontologinėmis problemomis, kurios gali baigtis protezavimu, kai Jūsų danties viršutinė dalis pakeičiama nauja, dirbtine, pagaminta, pavyzdžiui, iš cirkonio keramikos karūnėle (matoma balta danties dalis), na o jei ir šaknis pažeista ar tiesiog nėra sąlygų tokiai protezavimo procedūrai – teks daryti dantų implantavimo procedūrą. Dantų implantai – labai sudėtinga procedūra, reikalaujanti profesionalumo ir kruopštumo bei paciento ištvermės, nes procedūra atliekama iš titaninio implanto diegimo į kaulą ir vėliau jau karūnėlės protezavimo. Būna atvejų, kai tiesiog nelieka dantų arba reikia keisti didžiąją jų dalį, todėl rūpinkitės savo dantimis ir stebėkite, koks maistas patenka į jūsų burną.

Šį straipsnį apie maisto įtaką dantims parengė odontologijos klinika Vilniuje – Tomo Stumbrio odontologijos klinika, UAB „Dantų gydytojas“. Taip pat straipsnyje remtąsi medžiaga iš portalų Health.com ir pumbed.gov .

Prižiūrėkite dantis ir būsite laimingesni!

 

Kaip numesti svorio
Straipsnį vertinu:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kraunasi
Dėkojame, kad balsavote.
Jūsų įvertinimas:
Parašykite komentarą