Kaip numesti svorio
Penktadienis 26 Liepa 2024
mitybos planai
asliekna

Dieta pagal kraujo grupę

Laikotės dietos ir kažkodėl jums ji nepadeda, nors jūsų draugei ji puikiai veikia? Visa esmė yra tame, jog kiekvieno žmogaus organizmas yra individualus, todėl tie patys produktai vienam žmogui gali būti naudingi, o kitam – žalingi. Amerikiečių gydytojas Piteris d‘Adamas turėjo didelę patirtį dirbant su žmonėmis, jų mityba ir ligomis. Jis pastebėjo tam tikrus dėsningumus tarp kraujo grupių, mitybos ir ligų, bei juos aprašė savo knygoje.

Dietos pagal kraujo grupę apžvalga

dieta pagal kraujo grupęMūsų kraujas ginasi nuo svetimkūnių naudodamas antigenus, kurie gamina antikūnus ir taip kovoja. Tiesa, atmetamas ne tik ne tapati kraujo grupė (pvz. 0 kraujo grupei netiks AB grupės kraujas), bet ir tam tikri maisto produktai. Dėl netinkamos mitybos tunkama, kenčia imuninė sistema, padidėja cholesteriolio ir trigliceridų kiekis.

Mokslininkas kraujo grupes (0 arba I, A arba II, B arba III ir AB arba IV) susiejo su pirmykščių žmonių grupėmis, tai – medžiotojai, žemdirbiai ir klajokliai. Šie pavadinimai  yra ne tik analogija į pirmykčius gyventojus, jie leidžia lengviau ir prisiminti, kokia mityba tinkama kiekvienai kraujo grupei, pvz. medžiotojai lengvai virškina mėsą ir pan.

Visoms kraujo grupėms naudingi, neutralūs ir žalingi produktai

Dietoje pakankamai daug dėmesio skiriama produktams, jie skirstomi į vengtinus, neutralius ir leistinus. Naudingi produktai visoms kraujo grupėms yra menkė, alyvuogių aliejus, graikiniai riešutai, krienai, petražolės, brokoliai, burokėlių lapai, kopūstai žalieji lapiniai, pastarnokai, slyvos, erškėtuogių, imbiero arbatos.

Kai kurie produktai yra vengtini visų kraujo grupių turėtojams, tai kiauliena, rūkyta lašiša, ledai, pelėsinis sūris, kukurūzų aliejus, juodosios alyvuogės, rabarbarai, degtinė, koka kola, limonadas ir raudonųjų dobilų arbata.

Neutralūs produktai yra: lydytas sviestas, menkės kepenėlių taukai, kedrų riešutai, migdolai, ankštinės pupelės, baltosios pupelės, šparaginės pupelės, saldieji žirniai, kviečių – rugių duona, cukrus, šokoladas, aguročiai, cukinija, griežčiai, laiškiniai svogūnai, šparagai, avietės, braškės, datulės, kriaušės, melionai, nektarinai, obuoliai, persikai, razinos, serbentai, šeivamedžio uogos, žemuogės, beržų sula, konjakas, čiobrelių, kraujažolių ir melisos arbatos.

0 kraujo grupė – medžiotojai

Jai būdinga stipri virškinimo ir imuninė sistemos, efektyvus metabolizmas, tačiau sunku adaptuotis prie mitybos pokyčių ir naujų aplinkos sąlygų, taip pat dėl kartais per daug aktyvios imuninės sistemos susiformuoja alergijos. Turintiems pirmą kraujo grupę yra padidėjusi rizika turėti prastą kraujo krešėjimą, uždegiminiai procesus (dėl to atsiranda artritas), padidėjusį skrandžio rūgštingumą (rezultatas – opos).

Jų žmonių skrandžio rūgštingumas yra padidėjęs, todėl jie lengvai virškina bet kokią mėsą, išskyrus kiaulieną. Tačiau tai nereiškia, kad pirmos kraujo grupės turėtojams reiktų maitintis vien mėsa! Jiems tinkama ir žuvis, jūros gėrybės, vaisiai ir daržovės (tačiau ne rūgštūs, nes jie tik dar labiau rūgština organizmą). Ypač tinka žaliosios, lapinės daržovės.

Kviečių, grūdų, pieno produktai nerekomenduotini. Nesveikus produktus pakeiskite į ryžius ir daržoves, o dėl pieno gali atsirasti virškinimo problemos, pilvo pūtimas, viduriavimas. Iš prieskonių vengtini pipirai, aštriosios paprikos, citrinos rūgštis. Iš daržovių venkite žiedinių kopūstų, paprastųjų pupelių, lęšių, kukurūzų, briuselinių kopūstų, baltagūžių kopūstų bei kviečių.

Trokštantiems sulieknėti  patariama rinktis brokolius, lapines daržoves, jūros gėrybes, joduotą druską, raudoną mėsą, špinatus.

Renkantis gėrimus reiktų riboti: alų, raudoną ir baltą vyną, mažiau gerti arbatos – ramunėlių, ženšenio, šalavijų, valerijono, aviečių lapų. Vengti: kavos, stipriųjų gėrimų, alavijo, jonažolių, ežiuolės, braškių lapų ir vengti: kavos, stipriųjų gėrimų, alavijo, jonažolių, ežiuolės, braškių lapų.

Iš vitaminų rinkitės: B, grupės vitaminus, vitaminą K, kalcį, jodą, manganą, kasos fermentus ir venkite vitamino A ir E.

Fizinis aktyvumas: privalomas pakankamai didelis fizinis aktyvumas – intensyvi aerobika, bėgimas, dviratis, riedučiai, jėgos pratimai, priešingu atveju kenčiama nuo depresijų, nemigos, sumažėjusios apykaitos ir greitai apauga nereikalingais kilogramais.

A kraujo grupė – žemdirbiai

Šie žmonės pasižymi pastovumu, gera adaptacija darbo kolektyve, organizuotumu. Jie gerai prisitaiko prie pakitusių mitybos bei aplinkos sąlygų, imuninė bei virškinimo sistema efektyvios, jei laikomasi vegetarizmo. Asmenys turi jautrų virškinamąjį traktas, silpną imuninę sistemą, kuri atvira visoms infekcijoms bei padidintą nervų sistemos jautrumą. Jie linkę į širdies ligas, onklogiją, anemiją, kepenų, tulžies ligas ir diabetą.

Jiems, priešingai nei pirmai kraujo grupei, derėtų atsisakyti mėsos produktų ir tapti vegetarais, nes nuo mėsos jie tunka. Mėsą pakeisti padės liesa vištiena, kalakutiena ir žuvis. Rekomenduojamos pupos bei sojos. O pienas, kaip ir pirmoje kraujo grupėje, yra sunkiai pasisavinamas, todėl patariama vartoti tik termiškai apdorotus pieno gaminius.

Daržoves – išskyrus pomidorus, baklažanus ir pipirus – valgykite kasdien ir kuo mažiau termiškai apdorotas. Patariama vengti bananų – juose esantys lėktinai lėtina maisto pasisavinimą, teks atsisakyti ir mandarinų su apelsinais. Silpną imunitetą sustiprinti padės svogūnas bei česnakas, nerekomenduojami egzotiški vaisiai, o cukraus reikia vartoti kuo mažiau, todėl saldžias sultis reiktų skiesti vandeniu.

Tinkami gėrimai yra: kava, žalioji arbata, raudonas vynas. Sultys – morkų, ananasų, greipfrutų, vyšnių, vanduo su citrinos sultimis.

Rekomenduojama vartoti vitaminus B, C, E, kalcį, geležį, cinką, seleną, chromą, bifido bakterijas.

Priešingai nei pirmosios kraujo grupės atstovai, šiuo atveju tinkamas pasyvesnis sportas – joga, kinų gimnastika, plaukimas arba golfas.

B kraujo grupė – klajokliai

Šie žmonės pasižymi pirmųjų dviejų kraujo grupių savybėmis, kaip „medžiotojai“ turi stiprų imunitetą, bei kaip „žemdirbiai“ lengvai prisitaiko prie mitybos bei aplinkos pokyčių, taip pat turi subalansuotą nervų sistemą, tačiau sveikata gali sušlubuoti nukrypus nuo subalansuotos mitybos. Trečios kraujo grupės turėtojai rizikuoja susirgti 1 tipo diabetu, chronišku nuovargio sindromu bei išsėtine skleroze.

Jei turite trečią kraujo grupę, galite valgyti beveik visus produktus, organizmas lengvai virškina mėsą (išskyrus vištieną, antieną), žuvį, pieno produktus, įvairias kruopas (išskyrus grikius, kviečius), vaisius ir daržoves. Derėtų vengti tik suvartojamų pomidorų, alyvuogių, kukurūzų kiekį, atsisakyti pipirų. Juos pakeis imbieras bei aštrioji paprika. Ribokite ir saldumynus, tačiau keli gabalėliai juodojo šokolado nepakenks. Reiktų vengti ir kiaulienos, vištienos, jūros gėrybes. Geriausi gėrimai – žolelių arbatos, spanguolių, kopūstų, ananasų, vynuogių sultys.

Tinkami maisto papildai – magnis, lecitinas.

Fizinis krūvis – ėjimas, dviratis, tenisas, plaukimas, joga, tai-či.

AB kraujo grupė – mišri

Kaip ir sako pats kraujo grupės pavadinimas, čia persipina A ir B kraujo grupių ypatybės, pvz.: mėsa leistina, kaip ir B-grupėje, tačiau įsisavinama ne taip gerai, kaip A grupėje. Išvada: atkreipkite dėmesį į porcijų dydį ir mėsos vartojimo dažnį – geriau valgyti nelabai dažnai ir skiesti daržovėmis.

AB kraujo grupės atstovai pasižymi sumažėjusiu skrandžio rūgštingumu (kaip ir A grupė), tačiau priešingai jiems leidžiama vartoti mėsą (B grupei būdinga).

Teks valgyti daug daržovių, išskyrus artišokus, juodąsias alyvuoges, ridikus, geltonuosius ir žaliuosius pipirus. Rekomenduojami ananasai, vynuogės, slyvos ir uogos. Venkite apelsinų ir bananų – apelsinai dirgina jautrų skrandį, bananai apsunkina virškinimą. Nepageidaujami granatai, mango, churma. Kaip ir antrai kraujo grupei, rekomeduojama kasdien ryte išgerti stiklinę šilto virinto vandens su sultimis, išspaustomis ir pusės citrinos bei sultis skiesti vandeniu.

Turintiems problemų su ausimis, gerkle ir nosimi – dažnus sinusitus, otitus – reiktų atsisakyti pieno.

Sviestas, riebūs ledai, parmezanas, kukurūzų ir sezamo aliejus nerekomenduojami. Riešutus geriau valgyti nedideliais kiekiais (išskyrus žemės riešutus, stimuliuojančius vangią imuninę sistemą). Turint problemų su tulžies pūsle padės ruginė duona, aptepti riešutų pasta. Galima vartoti avižas, soras ir ryžius; makaronų tipo kvietinius produktus leisti nebent kartą per savaitę. Visiškai atsisakyti teks pomidorų, jūros gėrybių, žvėrienos, paukštienos, reiktų vengti kiaulienos, citrusinių vaisių, braškių, vyšnių, tačiau leidžiama gerti raudonąjį vyną.

Gydytojos-dietologės komentaras

Pasak gydytojos dietologės Aušros Jauniškytės-Ingelevičienės, kraujo grupių yra apie 30, tačiau dieta yra tik keturioms kraujo grupėms, neatsižvelgta į kraujo grupės rezus faktorių (Rh).

Į kraują patenka tik maisto aminorūgštys, todėl nesvarbu iš kur jos yra gaunamos: „Be to, pro žarnyną į kraują niekada nepatenka maisto produktas toks, kokį jį valgome, patenka jau suvirškintos jo dalys, t.y. aminorūgštys, kurias gauname valgydami baltymus, riebalai, kurių gauname valgydami riebalų turintį maistą, ir gliukozė, kuri gaminama iš angliavandenių. Ir kūnui, t.y. kraujui, visiškai nesvarbu, ar į jį patekusių aminorūgščių šaltinis yra pienas, ar mėsa. Organizmas nemoka, nepajėgia to atskirti, todėl ir skirstymas į mitybą pagal kraujo grupes netenka prasmės“.

Neverta laikytis dietos pagal kraujo grupes, nes kilogramai vis tiek sugrįš: „Pašnekovės įsitikinimu, ir tai patvirtina statistiniai duomenys, jokios dietos nėra veiksmingos, ir dieta pagal kraujo grupę nėra išimtis: „Net 95 proc. žmonių po dietos svoris sugrįžta. Tai įvyksta nebūtinai per pirmąjį pusmetį, galbūt po metų, antrų ar trejų ketverių. Todėl, norėdami sulieknėti, labiau turėtume orientuotis į savo pomėgius, o ne į kraujo grupę ar kitas dietas, ir valgyti kas pačiam skanu.“

Kodėl lieknėjama laikantis dietos? „Įvairios lieknėjimo teorijos suveikia, nes jos numato tam tikrus apribojimus: nevalgyti riebiai, saldžiai, per daug, kuo mažiau pusfabrikačių ir pan. Be to, jeigu žmogus, pvz., kuris nemėgsta mėsos, nusprendęs lieknėti pagal šią dietą, yra priverstas ją valgyti, suprantama, kad jis nemėgstamo produkto suvalgys nedaug. Visa tai gali lemti, kad svoris kris. Tačiau, kaip minėjau, neilgam“, – aiškina dietologė.

Mūsų mityba priklauso ir nuo geografinės zonos, kurioje gyvename, dėl to šiauriečiai daugiau valgo mėsos, riebesnio maisto, o pietiečiai – daugiau daržovių. „Abiejuose pasaulio kraštuose gyvena įvairių kraujo grupių žmonės?! Ir dar: jeigu žiūrėtume į gyvūnus, pvz., kates, šunis, jų kraujo grupės irgi skirtingos, bet kažkodėl dėl to jie skirtingai nesimaitina. Šie faktai irgi griauna mitybos pagal kraujo grupes sistemą“.

Ar dieta veikia?

Prieš tris metus JAV buvo atliktas eksperimentas, norint patikrinti ar dieta yra veiksmingas. Tyrime dalyvavo 1455 žmonės, daugiausiai sveiki ir jauni. Prieš tai iš jų buvo surinkti duomenys apie maitimimąsi, paimti kraujo mėginiai, nustatyti kraujo grupei, taip pat trigliceridų ir cholesterolio kiekis kraujyje. Visi tiriamieji laikėsi dietos pagal kraujo grupę.

Vis dėlto, nepastebėta jokių pagerėjimų susijusių su mitybos planu. Kiekvieno žmogaus organizmas yra individualus, todėl per drąsu būtų skirstyti mitybą pagal kraujo grupes. Laikantis kraujo grupių dietos užfiksuoti pokyčiai: sumažėjo trigliceridų kiekis, sumažėja kraujo spaudimas bei insulino kiekis kraujyje, krito svoris. Vis daugiau žmonių renkasi šią dietą, nes ji tinka individualiai, neapsiriboja ties keliais produktais ir yra ilgalaikė. Tačiau, kaip ir kiekviena lieknėjiimo programa, dieta pagal kraujo grupę turi trūkumų.

DUK – klausimai ir atsakymai

Ar turėčiau vartoti maisto papildus?

Maisto papildai labiausiai tinka, jei yra parinkti pagal individualius organizmo poreikius. Rekomenduojami papildai kiekvienam kraujo tipui.

Kodėl visos kraujo grupės turėtų vengti kiaulienos?

Kiaulės imuninė sistema labai panaši į A kraujo grupės žmonių, todėl reiktų vengti 0 ir B kraujo grupėms, kurios turi antikūnų A kraujo grupei. Paradoksalu, tačiau kiaulės imuninė sistema turi ir antikūnų (iso-hemaglotininas) veikiančių prieš A antigeną, todėl kiauliena nerekomenduojama ir A, AB kraujo grupėms.

Kaip nustatyta, kokio maisto vengti?

Maisto, atitinkančio bent vieną punktą vartoti nerekomenduojama:

  • maiste yra lektino ar kitos medžiagos, kuri neigiamai paveikia kraują

  • neatitinka rūgštingumo/ šarmingumo santykio, kurio reikia virškinimui

  • dėl didelio parazitų ar pelėsio kiekio

  • gali padidinti kalio lygį šlapime (t. y. vidurių apsinuodijimas)

Po kiek laiko pamatysiu dietos rezultatus?

Tai priklauso nuo to, kada pradėjote laikytis tinkamo mitybos plano. Kai kurie žmonės jaučiasi geriau, jų liga sumažėja per dvi savaites. Paprastai reikia palaukti apie du mėnesius, kai kuriais atvejais net šešis norint pamatyti rezultatus. Svoris gali pradėti kristi jau po dviejų savaičių, tačiau gali tekti palaukti ir šešis mėnesius, visa tai priklauso nuo Jūsų liaukinės sveikatos.

Ar Rezus faktorius (Rh+/-) turi reikšmės?

Šiuo metu yra aptikti keli reikšmingi skirtumai kalbant apie dietą ir kraujo grupę. Vienas iš jų – tai, kad 0- kraujo grupės atstovams reikia vartoti mažiau baltymų ir grūdų, rūpestingiau vengti paminėtų produktų, ypač pelėsio nešiotojų.

Kaip pradėti laikytis šio mitybos plano?

Yra du būdai tam padaryti: atiduokite arba išmeskite vengtinus produktus ir nedelsiant įsigykite neutralius/ tinkamus produktus. Kitas būdas – sunaudokite nesveiko maisto atsargas ir pakeiskite mitybą.

Kaip yra nustatyta, kuris maistas yra tinkamas kraujo grupėms?

Nustatyta remiantis šiais kriterijais:

  • tarp maisto ir kraujo grupės nevyksta agliutinacija (bakterijų, kraujo kūnelių ir kai kurių medžiagų dalelių sukibimas ir nusėdimas dėl antikūnų ir antigenų sąveikos)

  • maistas nepakelia kalio kiekio šlapime (nesukelia vidurių apsinuodijimo)

  • maistas apsaugo nuo ligų, kurios yra būdingos tam tikram kraujo tipui, taip pat nedaro neigiamo poveikio.

  • maiste yra fermentas, kuris pozityviai reaguoja su tam tikros kraujo grupės antigenais

  • maisto produktas nestimuliuoja priešiškos antikūnų reakcijos

  • atrodo, kad virškinamojo trakto imuninė sistema yra palanki metabolizmui, tam tikro produkto atžvilgiu – taip yra dėl antropologinių ir kitų priežasčių.

Kaip ilgai man reikia laikytis šios lieknėjimo programos?

Tai yra viso gyvenimo įsipareigojimas. Kai kurie žmonės pajaučia priešišką organizmo reakciją, kai jie pereina prie neutralių ir sveikų produktų, tai pastebima po šešių mėnesių. Kiti teigia apie didesnę organizmo toleranciją anksčiau nemėgtam maistui. Tačiau viskas priklauso nuo individualaus organizmo, tik laikas parodys, kaip reaguosite į dietą.

Ar galiu gerti valgydamas?

Rekomenduojama vartoti skysčius ne vėliau kaip likus pusvalandžiui iki valgymo ir ne anksčiau, kaip pora valandų po valgio. Vanduo, vartojamas kartu su maistu, organizme bus pašalintas arba sumažintas tam, kad virškinimo hormonai veiktų visu pajėgumu. Nepamirškite lėtai ir deramai kramtyti, taip pat negalima kalbėti valgant.

Kodėl kraujo grupėms rekomenduojamas skirtingas fizinis aktyvumas?

Pratimų rekomendacijos skirtos visos somatinės sveikatos pagerinimui, parenkant fizinius pratimus yra atsižvelgta į organų, liaukų, imuninę ir kraujotakos sistemas. Sunkūs fiziniai pratimai yra rekomenduojami 0 kraujo grupei, tuo tarpu joga tinka A tipui, o aerobika – B ir AB grupėms. Parenkant fizinį krūvį buvo atsižvelgta į žmones, kurie turi sėdėjimo gyvenimo stilių.

Šis mitybos planas ypatingas tuo, kad jis tinkamas kiekvienam, tačiau reikės atsisakyti pakankamai daug maisto produktų, sunku laikytis dar ir dėl to, jog reikia tam paaukoti visą gyvenimą, tai ne kelių savaičių eksperimentas. Kadangi iš maisto raciono teks išbraukti daug produktų, ims trūkti vitaminų ir mineralų, todėl patartina gerti papildus.

Ką jūs manote/ žinote apie šią dietą ir jos rezulatatus?

Kaip numesti svorio
Straipsnį vertinu:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kraunasi
Dėkojame, kad balsavote.
Jūsų įvertinimas:
Parašykite komentarą