Gerosios bakterijos, dar vadinamos probiotikais, yra mikroorganizmai, kurie gyvena mūsų žarnyne ir turi svarbų vaidmenį žmogaus sveikatai.
Probiotikas, žodis kilęs iš lotynų kalbos, reiškia ‘gyvenimui’. Šiandien mes juos naudojam siekiant palaikyti žarnyno sveikatą ir gerinti imuninę sistemą, tačiau jų istorija siekia senovės laikus.
Šiame straipsnyje išnagrinėsime gerųjų bakterijų kelionę per laiką ir jų įtaką žmogaus sveikatai.
Senovės laikai: fermentuoto maisto naudojimas
Gydytojai senovės kultūrose jau seniai pastebėjo, kad tam tikros maisto produktų fermentacijos formos gali turėti teigiamą poveikį žmonių sveikatai. Senovės kultūros, tokios kaip graikai, romėnai ir kinai, naudojo fermentuotus pieno produktus, jogurtą ir raugintus maisto produktus, kad pagerintų virškinimą ir bendrą gerovę.
Legenda pasakoja, kad jogurtas tikriausiai kilo iš fermentacijos proceso gyvulių odiniuose maišuose, kurie buvo naudojami vandeniui ir pienui gabenti regionuose su mažu drėgnumu ir aukštomis temperatūromis (Vidurio Azija ir Vidurio Rytai).
Nors tuo metu žmonės neturėjo mokslinių žinių apie mikroorganizmus, jie pastebėjo, kad šie maisto produktai padėjo jiems jaustis geriau.
20-asis amžius: probiotikų naudos atskleidimas
Probiotikų terminą ir jų naudą žmogaus sveikatai pirmą kartą įvardijo rusų mokslininkas Ilya Mechnikovas, geriausiai žinomas dėl savo novatoriškų imunologijos tyrimų, 20-ajame amžiuje. Jis pastebėjo, kad Bulgarijos gyventojai, kurie reguliariai vartojo jogurtą, gyveno ilgiau ir buvo sveikesni. Mechnikovas buvo įsitikinęs, kad jogurte esančios gerosios bakterijos padeda palaikyti žarnyno sveikatą ir slopina kenksmingų bakterijų veiklą.
20-ojo amžiaus pradžioje vis daugiau tyrėjų atrado, kad tam tikri žarnyno mikrobų štamai gali paveikti bendrą sveikatą. Pediatras Henry Tissier pastebėjo, kad sveiki vaikai turi daugiau Bifidobacterium štamų žarnyne nei vaikai, kenčiantys nuo viduriavimo. Kiti mokslininkai parodė, kad bakterija Lactobacillus gerai auga žmogaus žarnyne ir gali padėti sumažinti vidurių užkietėjimą.
Vėlesni tyrimai įrodo, kokie svarbūs mūsų sveikatai yra žarnyno mikrobai, išnagrinėjant, kas vyksta, kai juos prarandame. Rosalie Stillwell ir Daniel Lilly ištyrė medicininių gydymo metodų poveikį, kurie sunaikina mūsų žarnyno florą, pavyzdžiui, antibiotikų arba radiacijos vartojimas.
Taip pat jie buvo pirmieji apibūdinantys probiotikus kaip mikroorganizmus, kurie padeda kitam organizmui, pavyzdžiui, žmogui, augti ir klestėti. Jų tyrimai padėjo mums suprasti, kaip svarbu yra išlaikyti gerus mikrobus žarnyne, norint išlikti sveikiems.
Dabartis: gerųjų bakterijų plėtra
Šiandien probiotikų naudojimas yra plačiai paplitęs visame pasaulyje. Žmonės vartoja probiotikus kaip maisto papildus ir juos prideda prie savo mitybos norėdami palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą ir stiprinti imuninę sistemą. Probiotikų taip pat galima rasti daugelyje maisto produktų, tokiuose kaip jogurtas, kefyras, fermentuotos daržovės ir netgi tam tikri grūdų produktai. Jie tampa vis svarbesniu sveikos mitybos dalimi.
Apibendrinimas
Gerosios bakterijos, arba probiotikai, nuo senovės laikų yra plačiai naudojami ir žinomi, jog jie daro gerą įtaką organizmui. Šiandien mes turime mokslinį supratimą apie jų naudą ir vartojame juos siekdami palaikyti gerą sveikatą.
Tai yra puikus pavyzdys, kaip žmonių žinios ir tradicijos gali susijungti su moksliniais atradimais, siekiant gerinti žmonių gyvenimo kokybę.
Šaltiniai:
https://justthrivehealth.com/blogs/blog/a-brief-history-of-probiotics
https://www.mpg.de/19222205/0915-entw-gut-microbes-and-humans-on-a-joint-evolutionary-journey-151730-x
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25576593/
https://www.semanticscholar.org/paper/From-the-past-to-the-future%3A-Fermented-milks-and-Zhang-Geng/2490211b133b69e69f0dc0a7cd3c2aef5b7c21b8