Kaip numesti svorio
Trečiadienis 17 Balandis 2024
mitybos planai
asliekna

Ekologiška kosmetika: kaip ją atkirti?

Ekologiška kosmetika – šio dešimtmečio „topas“. Nuolat didėja natūralios bei iš nekenksmingų ingredientų pagamintos kosmetikos pasirinkimas, kuriami nauji prekės ženklai. Vartotojai plačiai ieško ne tik ekologiškos kosmetikos, bet ir buitinės chemijos, maisto, tad ekologiškas gyvenimo būdas – tai ne užgaida, o labiau būtinybė siekiant tausoti gamtą ir sveikatą.

Tačiau kai kurie gamintojai ima klaidinti visuomenę pasitelkę sąvokas natūralus, iš gamtos, bet paaiškėja, kad produktas – anaiptol ne be kenksmingų ingredientų. Tad kaip išsirinkti tikrai kokybišką kosmetiką, kaip atpažinti geriausius gaminius bei nepasiduoti prekybininkų provokacijoms?

Jau nuo 2012 m. veikia svetainė kosmetikosdnr.lt, kurioje publikuojamos kosmetikos gaminių apžvalgos, lentelės, išsamiai apžvelgiančios produktų sudėtis, vartotojų atsiliepimai, yra tinklaraštis, forumas, skaitytojai gali pateikti savo pageidavimus bei apsipirkti el. parduotuvėje.

ekologiska kosmetika

Ekologiška ir natūrali kosmetika – ne tas pats

Jei norite įsigyti natūralios kosmetikos, pirkite ekologišką, sertifikuotą, tuo tarpu kosmetika, ant kurios puikuojasi užrašas „natūrali“, gali būti ir neekologiška. Pavyzdžiui, dažnai kosmetiką gaminant naudojami alavijai. Niekas nesiginčys, kad tai augalinis (natūralus) kosmetikos ingredientas, tačiau jis nebūtinai bus užaugintas ekologiškai. Taip pat – ir su įvairiomis vaistažolėmis: gal įprastuose kosmetikos gaminiuose jos bus surinktos iš prie automagistralės esančio miškelio, kur oras užterštas? Tokių vaistažolių savybės negali būti lyginamos su ekologiškomis sąlygomis užaugintų vaistažolių. Ekologiškas produktas visuomet bus brangesnis už neekologišką – tai vienas universaliausių būdų, kaip atskirti kokybišką kosmetiką nuo prastesnės kokybės gaminių. Taigi, paaiškiname dar išsamiau:

  • Natūrali kosmetika pagaminta iš augalinės kilmės ingredientų, tačiau sudėtinga ar net ir neįmanoma patikrinti, kokiomis sąlygomis tie augalai buvo auginami. Natūralioje kosmetikoje gali būti ir sintetinių medžiagų, ir net pavojingų priedų, ir jei kosmetika nėra sertifikuota, veikiausiai taip ir bus. Natūralioje kosmetikoje teoriškai neturėtų būti jokių SLS, parabenų ir pan., tačiau gamintojai, siekdami sutaupyti ir pagaminti pigesnį produktą, naudoja priedus, o kosmetiką natūralia vadinti netrukdo jokie teisės aktai.

  • Ekologiška kosmetika. Jos autentiškumą ir produktų natūralumą patvirtina tarptautiniai sertifikatai. Šiai kosmetikai keliami itin griežti reikalavimai, ir bet kuris gamintojas negali spekuliuoti sąvoka „ekologiškas“. Visi ar didžioji dalis kosmetikos sudedamųjų ingredientų turi būti užauginti ekologiniuose ūkiuose, perdirbimo procesas turi būti tvarus, neteršiantis aplinkos, tausojantis ją, pageidautina, kad ir pakuotės būtų ekologiškos – perdirbamos ar greitai yrančios.

Specialus ženklinimas

Ant ekologiškos pakuotės ieškokite specialaus ženklelio, kuriame gali būti nurodyta, kiek konkrečiai kosmetikos sudedamųjų medžiagų yra ekologiškos. Pavyzdžiui, universalus ant ES produktų dedamas ženklas – žalias lapelis (ES eko garantas). Naudojamas ir „Ecocert“ ženkliukas, reiškiantis, kad 99,9 proc. naudojamų ingredientų yra ekologiškos kilmės. Tad šį sertifikatą galima laikyti aukščiausios kokybės ir ekologiškumo ženklu.

Visgi net ir tarp Europos gamintojų naudojami kosmetikos sertifikavimo standartai nežymiai skiriasi, jau nekalbant apie kosmetiką iš Azijos ar kitų rinkų, kurios apskritai retai sertifikuoja produkciją. Europoje yra ir griežtesnių, ir kur kas liberalesnių sertifikavimo sistemų, skiriasi kosmetikos ekologiškumo įvertinimo kriterijai.

Sertifikuotas produktas – tai produktas, kurį gaminant nenaudotos sertifikavimo metu įvardytos kaip neigiamos medžiagos. Be to, kad kosmetikos priemonėje negali būti kenksmingų chemikalų ir kitų medžiagų, be to, kad visas produktas turi būti biologiškai skaidus, taikomi ir šie reikalavimai:

  • produkte negali būti GMO;

  • produktų negalima bandyti su gyvūnais;

  • žaliavos (ar bent didžioji jų dalis) turi būti užauginamos ekologiniuose ūkiuose.

Didelė užduotis kosmetikos gamintojams – pagaminti ilgiau galiojančią kosmetiką be konservantų ir dirbtinių priedų. Dažnai tai labai sudėtinga ar net neįmanoma, todėl net ir ekologiškoje kosmetikoje iki kelių proc. ingredientų gali būti konservantai ir priedai (būtinai nekenksmingi, neturintys neigiamo poveikio). Natūraliais konservantais laikomi medus, ekologiniu būdu pagamintas alkoholis, eteriniai aliejai, cukrus ir pan.

Itin kruopščiai reikėtų rinktis namuose naudojamą kosmetiką, o grožio salonai, klinikos, pavyzdžiui, okeanija.lt, naudoja sertifikuotą, aukštos kokybės kosmetiką, tad procedūrų kokybės garantija siekia 100 proc. Be to, kartais Europoje pagaminta neekologiška kosmetika gali būti kur kas vertingesnė už Azijoje gamintą ir įvardijamą kaip ekologišką. Tad renkantis kosmetikos gaminius reikia vertinti ne tik etiketes, bet ir šalį, kurioje pagaminta kosmetika, kitas aplinkybes.

Kaip numesti svorio
Straipsnį vertinu:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kraunasi
Dėkojame, kad balsavote.
Jūsų įvertinimas:
Parašykite komentarą